Old Fashioned Traditions
Old Fashioned Traditions

Classes and On Farm Learning

Several different classes are available throughout the year.  All are taught ON the farm.  

 

Jam and Jelly making (all summer, contact for specific date)

Class is $25, includes printed step by step instructions and recipes to take home as well as a jar of jam or jelly.  This is a fruit jelly or jam class that will use water bath canning.  

 

Canned Stock--beef, chicken, fish, vegetable.  (year round, contact for specific date)

Class is $25, includes printed step by step instructions and recipes to take home and a pint jar of stock.  One of the types of stock will be made.  This is a PRESSURE canning class.  

 

Canned Beef Soup (year round, contact for specific date)

Class is $25, includes printed step by step instructions and recipes to take home and a pint jar of stock.  One of the types of stock will be made.  This is a PRESSURE canning class.  

 

 

Salsa Canning (August-October, contact for specific date)

Class is $25, includes printed step by step instructions and recipes to take home and a pint jar of Salsa.  One of our basic salsa recipes will be used.  This is a WATER BATH canning class.  

 

Applesauce (August-October, contact for specific date)
Class is $25, includes printed step by step instructions and recipes to take home and a pint jar of Applesauce.  This is a WATER BATH canning class.  

 

Kombucha (Year round, contact for specific date)
Class is $25, includes printed instructions and recipes to take home.  Also includes a SCOBY, starter tea, and enough tea to start your own brew at home.  You will need to purchase a 2 gallon home for your SCOBY.  

 

Milk Kefir (Year round, contact for specific date)
Class is $15, includes 1 T of grains which will easily kefir a quart of milk.  Printed instructions and recipes will be included to take home.  You will need to provide a quart jar or larger for your grains and the type of milk you wish to use.  We use raw milk but pasteurized milk will be fine.

Soft Goat Cheese 

Class prices:  Audit $25, Class plus milk $50, Class plus milk and cheese kit $100.
Learn how to make plain and flavored Chevre, French Fresh Goat Cheese, and Goat Cream Cheese.  
Includes printed instructions and recipes to take home as well as fresh goat milk.  You will need to purchase rennet and cheese making culture for this class as well as a thermometer, cheese cloth, and cheese molds.
Auditing the class includes instructions and recipes
Class plus milk is for those who have a bit of cheesemaking equipment at home
Class plus milk and a cheese kit is for those who are starting out and do not have equipment yet. 

Feta Cheese
Class prices:  Audit $30, Class plus milk $60
Learn how to make classic Feta cheese with either goats or cows milk.  
You will need to have rennet, culture, cheese cloth, mold, thermometer, and basic cheese making experience.  

Contact Us Today!




,


 

E-mail: oldfashionedtraditions@gmail.com

Print Print | Sitemap
© Old Fashioned Traditions